9 May 2024

Aducem Europa în școli, alături de consulatele din Timișoara

Pentru a marca Ziua Europei, Primăria Timișoara, Administrația pentru Sănătate și Educație a Municipiului Timișoara (ASEMT), Casa de Cultură a Municipiului Timișoara, consulate și instituții de învățământ își unesc forțele pentru a aduce Europa mai aproape de tinerii din oraș.

În cadrul unei inițiative inovatoare, consulii vor face vizite în școli pentru a discuta despre țările pe care le reprezintă și pentru a familiariza elevii cu rolul și importanța consulatelor. În contextul Zilei Europei, care marchează aniversarea istorică a Declarației Schuman din 1950, această inițiativă își propune de asemenea să ofere elevilor oportunitatea de a înțelege mai bine valorile și instituțiile europene.

Prin intermediul acestor vizite, elevii vor avea ocazia să descopere ce înseamnă un consulat și care este rolul său în relațiile internaționale. De asemenea, vor fi prezentate detalii interesante despre specificul și tradițiile fiecărei țări reprezentate de un consul, contribuind astfel la diversificarea cunoștințelor lor culturale. Elevii vor avea ocazia să pună întrebări consulilor și să participe la diverse activități.

Aceste vizite consulare în școlile din Timișoara vor avea loc până la finalul lunii mai.

Inițiativa marchează un pas important în promovarea conștientizării și înțelegerii valorilor europene în rândul tinerilor, contribuind astfel la construirea unei societăți mai unite și mai prospere în Europa.