27 August 2024

Serviciile pentru public ale Primăriei Timișoara sunt funcționale

După atacul cibernetic de tip ransomware asupra serverelor, serviciile pentru public ale Primăriei Timișoara sunt din nou funcționale.

Astfel, la Camera 12 a Primăriei, se pot face din nou plăți cu cardul. Totodată, Direcția Fiscală a Municipiului a reluat încasarea taxelor și impozitelor locale online sau cu cardul la ghișeu.

La Poliția Locală, în continuare, sesizările online sunt suspendate temporar, fiind preluate telefonic, la dispecerat.

Pentru reluarea serviciilor interne ale Primăriei Timișoara, măsurile sunt încă în derulare, în colaborare cu Directoratul Național de Securitate Cibernetică. Resetarea sistemului intern de către specialiștii municipalității și experții în securitate cibernetică din cadrul DNSC are loc treptat. DNSC continuă și investigația privind atacul cibernetic.