Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar și a unităților conexe din Municipiul Timișoara - Cod F-PNRR-Dotari-2023-6681

Img Pt Proiect

U.A.T. Municipiul Timișoara, în calitate de Beneficiar, a semnat în data de 25.07.2023 contractul de finanţare nr. 217DOT⁄2003  pentru proiectul Cod F-PNRR-Dotari-2023-6681, intitulat  „Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar și a unităților conexe din Municipiul Timișoara”.

În cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență, Componenta 15 - Educație

Reforma 4. Crearea unei rute profesionale complete pentru învățământul tehnic superior /Investiția 13. Echiparea laboratoarelor informatice din școlile de educație și formare profesională (EFP) /Investiția 14. Echiparea atelierelor de practică din unitățile de învățământ profesional și tehnic.

Reforma 5. Adoptarea cadrului legislativ pentru digitalizarea educației/ Investiția 9. Asigurarea echipamentelor și a resurselor  tehnologice digitale pentru unitățile de învățământ.

Reforma 6. Actualizarea cadrului legislativ  pentru a asigura standarde ecologice de proiectare, construcție și dotare în sistemul de   învățământ Preuniversitar/Investiția11.

Asigurarea dotărilor pentru sălile de clasă preuniversitare și  laboratoarele/atelierele școlare.

Obiectivele proiectului sunt:

Obiectivul general al proiectului este de creștere a capacității de reziliență a sistemului educațional din Municipiul Timișoara prin asigurarea unitară a dotării infrastructurii educaționale în strânsă corelare cu nevoile prezente și viitoare identificate, în vederea asigurării unui proces educațional de calitate, modern și incluziv și reducerii decalajelor de predare/învățare dintre unitățile școlare de pe raza Municipiului Timișoara;

Obiectivele celor 4 investiții (I9, I11, I13, I14) aferente proiectului “Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar din Municipiul Timișoara” sunt:

Obiectivul Investiției 9 este de a asigura infrastructura și resursele tehnologice necesare pentru unitățile de învățământ preuniversitar, permițând accesul elevilor la tehnologie prin laboratoare informatice și echipamente dedicate.

Obiectivul Investiției 11 este de a oferi dotările necesare pentru îndeplinirea standardelor de calitate în sălile de clasă și în laboratoarele/atelierele școlare, inclusiv dotările și echipamente educaționale specializate pentru elevii defavorizați și elevii cu cerințe educaționale speciale.

Obiectivul Investiției 13 este de a sprijini transformarea digitală a școlilor care aparțin rețelei de învățământ profesional și tehnic și de a facilita învățarea online. Aceasta include investiții în infrastructuri digitale pentru predare și instrumente digitale de predare din rețeaua IPT.

Obiectivul Investiției 14 este echiparea atelierelor de practică din unitățile de învățământ profesional și tehnic. Obiectivul acestei investiții este de a echipa ateliere școlare din cadrul unităților de învățământ profesional și tehnic, inclusiv al unităților de formare duală.

Valoarea totală a proiectului este de 86.339.577,71 lei – TVA inclusă, din care valoarea eligibilă din PNRR este în cuantum 72.554.266,89 lei, valoarea 13.785.310,82 lei - TVA eligibil suportată de la bugetul de stat, la care se adaugă și suma de  1.451.085,34  reprezentând cheltuieli neeligibile suportate din bugetul local în baza HCL nr.130/28.03.2023.

Data începerii și finalizării proiectului: 25.07.2023 – 31.12.2024.

Img Proiect 2

https://mfe.gov.ro/pnrr/                         https://www.facebook.com/PNRROficial/